El nivel de baile

Vienas iš pagrindinių klausimų, kurie jaudina visus tango šokėjus visur, yra šokio lygis, kokybė, t.y. gerai ar blogai kas nors ar kur nors šoka. Kažkuria prasme tai yra gana objektyvus klausimas, kadangi pradedantysis akivaizdžiai šoka blogiau nei patyręs šokėjas. Tačiau nuo tam tikro įsitraukimo lygio klausimas tampa neaiškus. Aš pats, manau, gerai suprantu, kas yra geras šokimas ir kas yra blogas, tačiau taip pat suprantu, kad mano požiūris yra ir gana subjektyvus, t.y. man kartais visai patinka šokti su kai kuriomis partnerėmis, kurios "objektyviąja" prasme yra vidutinės šokėjos, tačiau man taip pat kartais visai nepatinka šokti su moterimis, kurios šiaip yra geros šokėjos (kalbu ne apie išvaizda ir pan, o apie šokimo stilių, kokybę).

Europoje ne kartą esu girdėjęs, kad į Buenos Aires važiuoti nėra prasmės, nes dabar Europos encuentruose/maratonuose šoka geriau (žinoma, kai kuriuose). Hmm... skamba įtartinai todėl darosi smalsu, kas būtent turima galvoje. Visų pirma reikia suprasti apie ką kalbama: vyrus ar moteris. Niekaip neįsivaizdavau, kad europiečiai vyrai galėtų nukonkuruoti milongueros porteños, kažkaip pasiklausius grįžusių iš Buenos Aires moterų dūsavimų neatrodo, kad tai yra įmanoma :-) Na, galbūt kokią nors tanguerą dėl kažkokių priežasčių nepakankamai šokdina vietiniai, tai jos sako, kad europiečiai geresni. Ar dar kokios nors šalutinės priežastys. Ir iš viso, apibendrinimai yra labai sąlyginis dalykas. Be to, tango juk nėra vien tik šokis siaurąją prasme, tai yra ištisa kultūra, socialinis veiksmas, o tokio jo, kaip Buenos Airių milongose daugiau nelabai kur gali būti. Bet grįžkime prie šokimo lygio.

El nivel de baile (šokimo lygis) yra dalykas, kuris visus jaudina ir čia. Kalbant su įvairiais žmonėmis (moterimis daugiausia) kur ir kada verta eiti, visada yra pabrėžiama, kad štai ten yra geras šokimo lygis, o ten yra blogas. Pavydžiui visos pasakys, kad Cachirulo ir Lujos milongos yra alto nivel de baile, aukštas šokimo lygis, o apie pavyzdžiui Salon Canning, Club Gricel, La Viruta priklausomai nuo savaitės dienos ir priklausomai nuo to, kas sako, gali išgirsti įvairių nuomonių. Viena Lujos šokėja mane labai atkalbinėjo, kai aš norėjau pabėgti iš Lujos į Gricel ketvirtadienį, sakė "tu ką, nori iškeisti gerą šokimo lygį į blogą?". Bet, nors ir Lujos išties buvo puiku, vidurnaktį pabėgau į Gricel (iš turistinių paskatų. Nereikia užsimiršti, čia mes esame turistai :-) . Ir nepasigailėjau. Gricel viskas kitaip, žinoma, bet labai faina, o daugelis atsitiktinai ir neatsitiktinai pasitaikiusių šokėjų buvo geros ir labai geros.

Taigi, ar gerai šoka Buenos Airėse? Atsakymas: Buenos Airėse šoka labai įvairiai. Sakyčiau, tango turistės vidutiniškai šoka geriau, nei vietinės portenjos, kurių dauguma matyt niekada nelankė moterų technikos pamokų, o rokenrolą išmoko šokti žiūrėdamos kaip šoka kiti. Bet reikia įvertinti vieną dalyką: čia atvažiuojančios tango turistės (kaip ir kai kurių encuentrų/maratonų dalyvės) jau yra praėjusios "atrankos etapą", t.y. blogai šokančios čia nelabai ir važiuoja. Todėl daugelis turisčių (šiuo metu daugiausiai ne europietės) šoka gerai. Portenjos gerai šoka ne visos. Net sugebėjau užtaikyti and pradinukės, šokančios tik 2 mėn! (beje, visai neblogai. Labai dėkojo, bet ką aš žinau... :) Ir yra daug puikiai šokančių milonguerų, nors jos šoka vistik kitaip, Portenju šokimas yra kažkoks kitoks, kietesnis, grubesnis, ypač atsirėmimas darant žingsnį (kas nėra visai komfortiška) ir ne toks lengvas kaip gerų Europos šokėjų (čia apibendrinu, ko šiaip jau negalima daryti, nes visi šokėjai yra skirtingi). Tačiau pats šokis turi daugiau kadencijos. Kadencija, tai tokia šokio savybė, kai judesys ir abrazo (apsikabinimas) glosto muziką. Čia vis stengiuosi pagauti tą Buenos Airių stiliaus savybę, kaip sako gerbiamas milongueras Pedro Sanchez, bailar con cadencija es bailar como un milonguero (šokti su kadencija yra šokti kaip milonguero).

Taigi, čia gerai šoka ne visi ir ne visos, visai kaip Europoje ar bet kur kitur. Geriausias šokėjas čia reikia dar identifikuoti, su jomis reikia susipažinti, teisingiau sakant, tai jos turi pamatyt kaip tu šoki, tada tavo cabeceo galbūt bus priimtas (ir tai nebūtinai, kai kurios turi savo gana uždarą "klientūrą"). Be to, kalbant apie Buenos Aires, kaip man sakė viena pažįstama, moterims čia įdomu ne vien tik kaip tu šoki, bet ir kas tu toks esi iš viso. Tačiau tokiose vietose, kaip El Beso (antradienį, ketvirtadienį, sekmadienį), Obelisco (trečiadienį), Plaza Bohemia (sekmadienį) ir pan. daugelis šokėjų yra išties patyrusios, su jomis įdomu šokti, praktiškai garantuota, kad atsitiktinis partneris gerai šoks. Kitur - gali būti įvairiai. Tai ir yra tas nivel de baile, toks vidurkinis milongoje besilankančių žmonių įvertinimas, kurį visi daro, tačiau kuris vistik yra subjektyvus.

Man asmeniškai pasirodė svarbus toks nepatogus faktorius, kaip ūgis. Vidutiniškai moterų ūgis čia Buenos Airėse yra mažesnis, nei Europoje. O tarp jų yra daug gerų šokėjų. Jos ne visos priims kvietimą iš žymiai aukštesnio vyro, o ir vyras nelabai norės kviesti už save žymiai žemesnės partnerės. Nors kita vertus svarbu ne dydis, bet kontaktas :)

Bet manau daug gerų europos šokėjų vyrų nebutinai bus sužavėti (vidutine) Buenos Aires milongų moterų šokio kokybe, palyginus su geriausiais ("elitiniais") encuentrais Europoje. Kitiems gal nepatiks (bus neįdomu) šokti su Lo de Celijos senutėmis tikrosiomis milongueromis, nors jos neabejotinai yra fantastiškos, ypač kai kurios, nes šoka nuo jaunystės. Jaunos profesionalės dažnai lankosi žinomose milongose tokiose kaip Cachirulo (paprastai porose), galbūt ieškodamos mokinių arba eina į kitas milongas, į kurių bendruomenes įsisprausti matyt nėra lengva. Žinoma, jos šoka labai gerai, bet na ir kas. Pasaulyje yra labai daug gerai šokančių žmonių. Šiaip, požiūris į šokimo lygį ir lūkesčiai priklauso nuo tikslų, ko į ta Buenos Aires važiuoji iš viso.

Dėl vyrų šokimo tai nelabai žinau, bet panašu, kad čia yra daug labai gerų šokėjų, vidutiniškai daugiau nei Europoje, nors ir toli gražu ne visi yra fantastiški. Ir jie turi tą milongueriška šokimo savybę, dėl kurios eina iš proto europietės (nors gal ir ne dėl to, ką čia besupaisysi moteris :) Beje, šiuo metu milongose vyrų paprastai būna daugiau nei moterų, kartais iki dviejų kartų daugiau! Svarbu yra tai, kad čia visi vyrai šoka savo stiliumi, kiekvienas turi savo muzikalumą. Manau todėl, kad išmoko šokti nebūtinai šiuolaikinėje tango mokykloje. Tai visai skirtinga, nei Europje ir ypač Rusijoje/Ukrainoje: ten jei geriausiems šokėjams uždengtum galvas, tai visa kita, judesiai ir pan, būtų vienodi (čia perfrazuota iš vieno pokalbio šia tema). Vyriausias milogueras čia, atrodo yra Ricardito, jis lankosi daugelyje populiariausių milongų ir jam yra gal 90 metų. O, kaip jis šoka milongą! Manau kiekviena turėtų su juo pašokti (tą ir daro), nepriklausomai nuo to, kokius turi lūkesčius šokimo lygio ar vyrų prasme...

O kaip ten atrodytų mūsiškiai? Na visi lietuviai kurie buvo Buenos Airėse, nepasišiukšlino. Manau todėl, kad Lietuvoje yra šokama nekomplikuotai ir muzikaliai. Tiesa sakant, čia partnerės dažnokai stebisi, kaip taip įmanoma kažkur Europoje išmokti šokti Buenos Aires stiliumi. Galime tuo pasididžiuoti. O dėl mūsų merginų, tai manau daugelis lietuvių šokėjų kuo puikiausiai konkuruotų (ir tą daro) su geriausiomis vietinėmis ir užsienietėmis: ir todėl, kad gerai šoka, ir todėl, kad yra šiaip fainos!