Buenos Aires epizodai (2)

Juan D'Arienzo oro uoste

Atskridęs į tarptautinį Buenos Aires Ezeizos oro uostą, praėjęs pasų kontrolę, pasiėmęs bagažą, įveikęs muitinę bei laukiančiųjų su lentelėmis piketą, išeini į oro uosto laukimo salę. O čia tave pasitinka, žinoma, tango, transliuojamas viešaisiais garsiakalbiais. Mane pasitiko Juan D'Arienzo orkestro 1935 m. atliekamas "Neuve de Julio": 

Tai labai žinomas tango, juo, galima sakyti, prasidėjo tango Aukso amžius. Išgirsti jį per oro uosto garsiakalbius buvo tikrai malonu: pasijutau atvykęs kur reikia. Keletas vaizdelių iš Ezeizos oro uosto (bakstelėjus į maža nuotrauką ji padidės):

imageimage

Įdomu tai, kad pats Juan D'Arienzo per savo gyvenimą niekada neskrido lėktuvu, net už tuos išties aukso kalnus, kuriuos 50-aisiais jam asmeniškai siūlė Japonijos imperatorius Hirochito norėdamas jį ir jo orkestrą prisikviesti garstrolėms į Japoniją. Sako, todėl, kad bijojo savo draugo Calos Gardelio likimo. Visa istorija apie, kaip Juan D'Arienzo taip ir nenuskrido į Japoniją yra tikrai nuostabi, ją galima rasti Michael Lavocah knygoje "Tango stories: musical secrets".

Kavinių Aukso amžius

Istorinė  Café Tortoni yra vienoje iš pagrindinių Buenos Aires mikro-centro gatvių Avenida de Mayo, visai šalia vienos pirmųjų metro linijos A (subte) stočių Piedras. Gretimais yra  Academia Nacional del Tango durys.

imageimage

Cafe Tortoni veikia nuo 1858 m. (ar mes Vilniuje turime kažką panašaus?). Joje lankydavosi tokios garsenybės, kaip Carlos Gardel, José Ortega y Gasset ir Jorge Luis Borges. Apsilankęs Cafe Tortoni pradedi geriau suprasti ką reiškia žodžiai "aukso amžius".

imageimageimageimage

Ne mažiau įspūdinga yra Confitería Ideal, garsi tango vieta, joje rinkdavosi graži publika ir gražiai šokdavo. Pasak vietinių milonguerų, dar visai nesenai Confiteria Ideal vykdavo puikios milongos. Dabar jau nebe: milonga lyg ir vyksta, tačiau dabar ji yra žinoma nesusipratusių tango turistų gausa ir prastu šokimo lygiu. Toje milongoje nebuvau, bet dieną Confiteria Ideal išties atrodo įspūdingai.

imageimageimage

Café de los Angelitos taip pat yra garsi tango kavinė. Jos nuotraukų iš vidaus, deja, neturiu, tik iš išorės, dieną ir naktį. Taip yra todėl, kad gyvenau visai greta tos kavinės ir vis sau sakydavau, kad nufotografuoti iš vidaus turėsiu dar daug progų. Progų buvo daug, nes ten dažnai pusryčiaudavau, tačiau nenufotografavau, toks  jau dėsnis... Café de los Angelitos yra žinoma turistinė tango vieta ir dabar, čia pastoviai vyksta tango šou (bet ne milongos) ir todėl turistai vežami ištisomis grupėmis. Interjero prabangumu ši kavinė nesusileidžia kitoms, nors išties ji buvo pilnai restauruota vykdant planą sukurti atrakcijų turistams. 

imageimage

Tai, kad tai išties garsi tango vieta, liudija gražus tango, kuris taip ir vadinasi: Café de los Angelitos. Jis buvo atliekamas Anibal Troilo, Rodolfo Biagi, Francisco Canaro ir kitų orkestrų. Čia yra Anibal Troilo įrašas su dainininku Alberto Marino, iš 1941. Šį tango neretai išgirsi Buenos Aires milongose.

Išgirdus dainos žodžiuose minint Rivadavia y Rincon sąnkryža, kurioje yra ši kavinė ir šalia kurios gyvenau, tai sukelia ypatingą jausmą. Išties, Buenos Aires yra vienas iš labiausiai apdainuotų miestų. 

Subte

Po ilgiausia pasaulyje Rivadavia gatve (35 km. ilgio, taip sako vietiniai taksistai) eina pirmoji Buenos Airėse ir Pietų Amerikoje metro linija A (subterraneo - subte). Pasak patikimų liudininkų, dar 2012 m. šia linija riedėjo mediniai vagonai, kurių durys buvo uždaromomis rankomis. Norėjau juos pamatyti. Deja, mano apmaudui, 2013 m. birželį jų jau nebebuvo. Istoriniai vagonai buvo pakeisti naujais - kiniškais. Kaip yra įprasta Argentinoje, vietiniai man paaiškino, kad tai buvo korupcinis sandoris su kinais, kurio metu istorinius vagonus išmetė ar išpardavė ir susikišo pinigus sau į kišenę. Kas gali paneigti...

imageimageimageimage

Subte Buenos Airėse yra kažkoks vangus, net piko metu traukiniai atvažiuoja geriausiu atveju kas kokias 3-4 minutes, na o savaitgaliais ir kas visas 10 min. Ypač keista subte savybė, kai netyčia supainiojus kryptis ir norint nueiti iki perono kitos krypties traukiniams, dažniausiai tenka išeiti į gatvę, pereiti pe ją ir įeiti į subte per kitą įėjimą! Ir kartais sumokėti papildomus 2.50 pesų...

Mažiausiai dvi subte stotys yra susijusios su tango: tai Carlos Gardel stotis ir stotis dvigubu pavadinumu Malabia-Osvaldo Pugliese. Visai šalia Malabia stoties yra Osvaldo Pugliese biustas, kiek juokingos jo ir jo orkestro lėlės, garsioji gvazdikų puokštė ant rojalio klaviatūros bet užrašas skirtas maestro, kuriame didžiausiomis raidėmis užrašyta "Militante por una sociadad mas justa" (Kovotojas už teisingesnę visuomenę). Beje, tame užraše maestro nuotraukoje matomas šalia savo vardo subte stoties įėjimo. Įdomu, čia montažas ar tikrai taip buvo...

imageimageimageimage