Buenos Aires epizodai (3): apie dainavimą milongose

Himnas

Nesenai būdamas Stokholme įsigijau ir per kelias dienas perskaičiau švedės tangueros Margaretos Westergård knygą "Tango Passion and the Rules of the Game". Knyga maloniai skaitėsi. Tai patyrusios tangueros asmeniniai įspūdžiai ir apibendrinimai apie savo patirtis Buenos Airių milongose. Knyga parašyta pagal daug metų autorės vestą dienoraštį, joje daug autentiškos patirties ir įdomių įžvalgų. Manau ji būtų įdomi ir kitiems tango mylėtojams, ypač tiems, kurie yra buvę Buenos Aires.

Šalia daugelio knygoje aprašytų epizodų, vienas ypatingai atkreipė mano dėmesį. Tai epizodas, kaip milongoje buvo dainuojamas Argentinos himnas, Argentinos Nepriklausomybės dienos 9 de Julio proga. Autorė per daugelį savo kelionių į Buenos Aires tai patyrė vieną kartą. Ir jai tas paliko įspūdį.

Aš irgi turėjau tokią patirtį, tik man asmeniškai pavyko labiau: per pirmąją savo kelionę į Buenos Aires aš himno dainavimą milongoje patyriau du kartus! Man tai irgi paliko įspūdį.

Pirmasis himno dainavimas buvo vidurnaktį, iš birželio 19 į 20, Nacionalinės vėliavos dienos (Día de la Bandera Nacional), t.y. birželio 20 d., išvakarėse. Tai buvo trečiadienio "Milongueando en el 40s" milonga Obelisco Tango klube. Tąkart milongoje buvo gausiai žmonių, dėl kitą dieną turėjusios būti išeiginės dienos ir ilgo (sukilnoto) savaitgalio. Tokiais atvejais atvažiuoja daugiau šokėjų iš už Buenos Aires, pavyzdžiui iš šalia esančio La Plata miesto. 

Tai buvo įspūdinga: po to, kai organizatorius paskelbė, kad bus dainuojamas himnas, visi milonguerai ir milongueros atsistojo, vyrai ir moterys, žinoma, atskirai, ir rimtais veidais išklausė (DJus Carlos Ray) bei sudainavo šiaip gana sudėtingą kūrinį. Šio kūrinio nežinant vienu momentu gali pasirodyti, kad jis jau baigėsi, tačiau tai tik įžanga po kurios seka choras ir pan.

(Beje, atkreiptinas dėmesys į šito Youtube video komentarus. Atrodo argentiniečių ir britų pliekimasis atitinkamai Malvinų / Folklendų salų klausimų nemenkesnis nei lietuvių ir lenkų pliekimasis LDK istorijos klausimais Wikipedijoje)

Reikia pripažinti, kad buvo dainuojama su klausa, choras gavosi išties geras. Atrodė labai patriotiškai. Aš žinoma, irgi stovėjau rimtu veidu, bet nedainavau :) Buvau turbūt vienintelis nevietinis. Pabaigus gana ilgą, gerokai ilgesnį nei vienas tango, himną, visi lyg niekur nieko grįžo prie įprastinės milongos veiklos, cabeceo, šokimo, šampano ir pokalbių su stalelio kaimynais.

Antrą kartą himno dainavimą milongoje stebėjau liepos 9 d., per  Argentinos Nepriklausomybės dieną. Tai įvyko El Beso klube, "Cachirulo" milongoje, prieš vidurnaktį, liepos 9 d., t.y. ne išvakarėse, kaip ankstesnį kartą. Viskas buvo labai panašiai, rimti veidai ir geras dainavimas. Žmonių buvo mažiau, nes vieta yra mažiau talpi, be to kitą dieną išeiginės dienos nebuvo. Kol buvo dainuojamas himnas, stebėjau žmones, kurie dainuoja, o kurie ne. Nusprendžiau, kad nedainuojantys yra neargentiniečiai. Tokių buvo nelabai daug, bet jų buvo, nes nuo liepos pradžios į Buenos Aires pradeda važiuoti tango turistai iš Europos. Vėliau milonga buvo pratęsta lyg niekur nieko, atėjo daugiau žmonių iš kitų milongų.

Tąkart kalbėjausi su viena ruse, kuri atėjo vėliau iš berods Salon Canning, Parakultural milongos. Aptarėme tango turistų pagausėjimo klausimą. Paklausė iš ko sprendžiu. Papasakojau, kaip identifikavau turistus per himno dainavimą. Pasakė, kad ji gyvena ir šoka Buenos Airėse jau keturis mėnesius, tačiau himno dainavimo milongoje nematė nė karto. Stebėjosi mano sėkme. Nusprendžiau, kad himną patriotinių švenčių proga dainuoja ne visose milongose.

Tango įkvepia mus

Kaip žinome, mes, tanguerai, esame labai muzikalūs ir įsijaučiantys. Žinoma, Buenos Airėse labiau nei kur kitur. Tango žodžių dainavimas milongose yra labai įprastas ir paplitęs. Dainuojama šokant (t.y. partneriui į ausį), dainuojama sėdint prie staliuko su šampano taure rankoje ir be jos. Nepavykus tąkart išsikviesti partnerio mylimai tandai, tango žodžių dainavimas tampa paguoda. Dainuoja padavėjai ir kasininkai, atlikdami savo darbą. Nežinau ar dainuoja DJai, jie nelabai pastebimi. Pagalvojau, kad matyt verta išmokti tango dainų žodžius, vien tam, kad juos dainuoti. 

Dainuojama net vyrų tualete milongose! Negaliu pamiršti vieno milonguero pilnu balsu dainuojančio tuo metu grojusio labai jausmingo ir romantiško tango žodžius ir tuo pat metu atliekančio savo reikalus prie pisuaro. Tai buvo Cachirulo milongoje, Obelisco Tango, ten tualete labai gerai girdisi grojama muzika. Aš, žinoma, buvau pakerėtas tokio vaizdo, gal net žandikaulis atvipo. Bet įdomiausia, kad tas milongueras nė trupučio nesumišo, pasakė hola, ramiausiai nusiplovė rankas ir grįžo į salę. (negalėjau nepasidalinti, soriukas :-)

Štai tokie nuotykiai :-)