200 tango trečiadienių arba trumpa Praktikos MU istorija

Ateinantį trečiadienį, 2015 m. balandžio 22 d., įvyks 200-oji Praktika MU. Skaičius su dviem nuliais, ir tai yra gera priežastis atnaujinti rašymą Tango, etc bloge ir tuo pačiu "trumpų istorijų" žanrą (žiūr. kitus pavyzdžius "Trumpa penktadienio milongos istorija" ir jos tęsinį). Turbūt niekas nesiginčys, kad Praktika MU istorija yra tampriai susijusi su Vilniaus tango bendruomenės istorija ir joje suvaidino nemažą vaidmenį. Ilgą laiką, kartu su penktadienio milonga, tai buvo vieta, kurioje kiekvieną savaitę susirinkdavo ir iki šiol susirenka tango mylėtojai pasidžiaugti šokiu, muzika ir vieni kitais.

P5260195Visų pirma apie skaičių 200. Tai gana tikslus skaičius, bet kažkokia paklaida matyt yra. Pradėjome rengti tango praktikas 2008 m. rudenį, tačiau jas numeruojame tik nuo 2014 m. rugpjūčio 13 d., kai tąkart Praktikai MU buvo priskirtas numeris 166. Kaip pavyko suskaičiuoti šį skaičių? Reikalas tas, kad aš išsaugau visus playlistus, kuriuos esu grojęs. Iki minėtos datos suskaičiavau 161 playlistą, kurį pagrojau praktikose. Panagrinėjus kaledoriuje visus trečiadienius, buvo nesunku suskaičiuoti kiek tų praktikų įvyko. O šiuo metu mano kompiuteryje yra 188 mano groti playlistai (ne visose praktikose buvau aš), todėl manau skaičius 200 yra suskaičiuotas vos kelių praktikų tikslumu.

Pirmoji trečiadieninė tango praktika įvyko 2008 lapkričio 20 d. Tuomet jas organizavome VRM rūmuose, apačioje, mažoje salytėje. Nuo 2009 m. vasaros vienerius metus persikėlėme VRM rūmuose antrame aukšte, kur buvo gal ir visai nieko, tačiau žiemą ten būdavo labai šalta. Nuo 2010 m birželio iki 2012 m gegužės Praktika MU nevyko, dėl daugelio subjektyvių ir objektyvių priežasčių, viena iš kurių buvo ta, kad nepavykdavo rasti tinkamos salės. O nuo 2012 m. gegužės 31 d. Praktika MU vėl vyksta labai reguliariai, kiekvieną trečiadienį, eGuestHouse salytėje, vienoje iš geriausių vietų šokimui Vilniuje. Kaip kartą sakė Andrius M., dėl vieno dalyko gali būti visai tikras: trečiadienį Praktika MU neišvengiamai įvyks!

P5260189Kaip visa tai prasidėjo? Ogi prasidėjo nuo to, kad aš 2007-2008 m. užsiėmiau tango DJavimu. Tais laikais milongose vyravo velniai žino kokia muzika, ne vien tik Vilniuje, bet ir kitur Europoje gerų tango DJavimo pavyzdžių buvo labai mažai, dabartiniams tango šokėjams tai sunku įsivaizduoti. Pabendravęs su patyrusiais DJais internetiniuose forumuose, supratau, kad Lietuvoje apie tai žinių praktiškai nėra. Ėmiausi edukuotis savarankiškai ir iš esmės. Pirmas principas, kurį tuomet labai gerai supratau buvo toks: jei nori groti muziką kitiems, privalai pats ją gerai išmanyti: kokie yra ritmai, energijos, stiliai, orkestrai, dainininkai, periodai. O tos muzikos net tada turėjau tūkstančius vienetų, sunku ir aprėpti, jau vien tik perklausyti visus juos yra problema, o ją suvokti išviso labai sunku. Tais laikais vadovavausi įvairiomis teorijomis apie tango šokį ir nusprendžiau, kad net ir paprasto perklausymo nepakanka, yra privalu ją visą pašokti! Suvokiant ką šoki, t.y. išmokstant šokti pagal tą muziką. O tai dar sunkiau padaryti.
Taigi, mes su Ramune pasidaryti tango muzikos perklausas ir praktikas sau, tačiau labai greitai pasidarė nuobodu, todėl 2008 lapkritį nusprendėme pradėti skelbti reguliarią trečiadieninę praktiką visiems. Pradžioje lankytojų buvo vos vienas kitas, tačiau jau nuo 2009 m. žiemos lankytojų pagausėjo, ne mažiau nei penktadieninėje milongoje. Pavadinimą ir dabartinę koncepciją Praktika MU įgavo nuo 2009 m rugsėjo (žiūr atitinkamą blogo postą ).

P6040132Pagrindinė Praktikos MU idėja visada buvo ta, kad joje visada buvo labai sureikšminama tango muzika. Tai buvo ir yra vieta, skirta tango muzikalumui ugdyti, joje daugelis iš mūsų susipažindavome su tango muzikos klodais, jos įvairove. Čia žodis "susipažinti" arba "žinoti" visai nereiškia kokio nors akademinio žinojimo, pvz orkestrų pavadinimų žinojimo arba gebėjimo juos akimirksniu atpažinti. "Žinoti muziką" reiškia mokėti ją girdėti taip, kaip ją privalo girdėti tango šokėjas, t.y. visu kūnu. Tai ne vien tik ritmo girdėjimas, tačiau ausies treniravimas muzikos energijai, frazei, kadencijai išgirsti, tai gebėjimas išgirsti skirtumą tarp tango orkestrų, dainininkų, instrumentų, tarp ritminių akcentų ir "lyrinių nukrypimų" ir t.t..

Teisinga tango muzika, žinoma, padarė didelę įtaką Vilniaus tango šokėjų šokimo stilių, tačiau Praktika MU niekada nebuvo tokia pusiau pamoka (guided practica), kaip kitos praktikos, bet greičiau neformali milonga. Muzika Praktikoje MU būdavo sureikšminama apie ją kalbant, jai ruošdavau tematinius playlistus, skirtus vienam ar keliems orkestrams. Ilgą laiką prieš kiekvieną praktiką rašydavau muzikos anonsą, pristatydavau kaip mokėjau tuos orkestrus ir t.t.

PC110003Praktiką MU Vilniaus tangiečiai greitai pamilo. Mes, kaip organizatoriai, atsimename visokių detalių. Pvz. tai, kad VRM rūmuose turėdavome tik 1.5 valandos visai praktikai, berods nuo 20 val. Būdavo susirenkama labai tiksliai 20 val ir išsiskirstoma tiksliai 21:30 punktualumas neeilinis. Ir būdavo šokama intensyviai, ne taip kaip dabar. Lyčių balanso klausimas egzistavo, tačiau kažkaip sprendėsi ir nebuvo toks aštrus kaip šiuo metu. VRM rūmuose kartais žiemą būdavo taip šalta, kad tekdavo šokti su paltais (kažkur yra net nuotrauka kur Lina P. šoka su paltu, gal kas ją gali rasti?). Gelbėjantis nuo šalčio, į praktiką atnešdavome tai arbatos, tai "kompoto" (su šiek tiek alkoholio) termosą.

Buvo žmonių, kurie pradėjo šokti tango Praktikoje MU ir net nežinia, ar kada daugiau ėjo į pamokas (Laura S.). Buvo žmonių, kurie pirmą kartą išlindo iš pamokų "į žmones" būtent Praktikoje MU. Tai bent buvo nustebimas, kad čia, pasirodo, žmonės šoka kitaip, nei mokė pamokose! Teko prisitaikyti ir tai pavyko puikiai, o apie tą naująjį šokimą buvo pasakyta, kad "šoka kaip pensininkas" :) (taip Saulius tapo Pensininku). Bendrai, pradžioje žingsnelių ir kombinacijų praktikavimasis pagal pamokų medžiagą, pagal YouTube arba Tautvydo pieštinius pamokų konspektus egzistavo, tačiau ilgainiui išnyko. Liko tik šokis pagal muziką, būtent tai ko ir siekėme. Kaupėsi DJavimo patirtis. Pvz. pasirodė, kad kai kuriems orkestrams galima skirti visą praktiką, tačiau tikrai ne visiems. Visai geros praktikos buvo skirtosios vien tik Donato, Di Sarli ir D'Agostino. Visai bloga praktika gavosi susikoncentravus į De Angelis. Gana greitai ėmiau daryti trijų skirtingų orkestrų playlistus, nors visada Praktikoje MU grodavau kitokią muziką ir skirtingu formatu, nei tai darydavau milongose.

P2050002Po beveik 2 metų pertraukos 2012 m. gegužės 31 d. vėl pradėjome daryti Praktiką MU, dabar jau naujoje vetoje, eGuestHouse, kur ją darome iki šiol. Tada dar beveik pusantrų metų rengiau tokius tematinius playlistus ir skelbiau anonsus. Tačiau ilgainiui to atsisakiau, kadangi prapuolė žmonių interesas. O ir patys žmonės pasikeitė. Kurį laiką pirmąjį praktikos pusvalandį darydavome eksperimentines muzikalumo pamokėles. Idomus faktas - į tas pamokėles didele dalimi ateidavo žmonės, visai nestokojantys  muzikalumo... Galbūt muzikalumo labiausiai nori siekti tie žmonės, kurie gerai supranta, apie ką čia eina šneka?

Dabar yra nusistovėjęs Praktika MU formatas: įvairių orkestrų playlistas pagal struktūrą TTVTM, kur tango tandos susideda iš 3 tango. Tokia struktūra skiriasi nuo milongos "standarto", tačiau pagyvina partnerių kaitą trumpoje, vos 2,5 val trukmės milongoje, paaštrina vidurio savaitės milongos įspūdžius. Viskas, kas liko iš muzikinės edukacijos, yra štai jau berods 2 metus skelbiami grojamų orkestrų pavadinimai specialaus albumo pagalba. Praktikoje MU neretai pagroja kiti Vilniaus DJai (daugiausiais Wiktorija, praeityje Saulius Pensininkas).

Praktika MU vis labiau tolsta nuo praktikos ir tampa tiesiog milonga, kaip ją supranta daugelis Europos tango bendruomenių, t.y. be formalumu. Jos neformalų charakterį išlaikysime ir toliau.

Nežinome Praktikos MU ateities, tačiau manome, kad Praktika MU, net po tokios netrumpos istorijos, vis dar turi prasmę. Mums ji svarbi, tikimės, kad ir jums taip pat. Trečiadieniais Praktika MU lauks jūsų ir toliau, jos skelbimus rasite Facebook grupėje Tango Milonguero Vilnius.

MU 003 P2050100